Election Results May 2021

Bemerton Heath

 

 

 

Candidate
Description
Votes
 

BOSSANO Joseph Lister

Green Party  39  

CORBIN Caroline Susan

Labour Party 390   elected

CORBIN Tom

Labour Party 339  elected 

JOHNSON Richard Andrew

Liberal Democrats

146   

MARSH Sheila

Green Party 71   

MOBSBY Piers Spencer

Green Party 63   

OSMENT Mike

Labour Party 255   

RIMMER Ed

The Conservative Party

310  elected 

 

Fisherton & Bemerton Village

 

 

 

Candidate
Description
Votes
 

ALEXANDER Susan Ruth

Green Party  252  

BOLWELL Jenny

Labour Party 429   elected

GODDARD Anita

Labour Party 413   

MOODY Frogg

Independent 383   

NETTLE Jeremy Robert Lloyd

The Conservative Party

602   elected

RAWS Alex

Green Party 352   

ROGERS Ricky

Labour Party 619   elected

VITORINO MOODY Ruby

Independent 234   

WILSON Lorna Rachel

Green Party 253   

 

Harnham East

 

 

 

Candidate
Description
Votes
 

BROOM Jo

The Conservative Party

 589 elected 

CONDLIFFE Greg

Liberal Democrats

587   

DIXON Ian Rylott

Green Party 326   

FALLON Teresa Jane

Green Party 406   

HOCKING Sven

The Conservative Party

645   elected

LAST Ted

Liberal Democrats

269   

SMALL Polly

Independent 351   

TOMES Ian Robert

Labour Party 618  elected 

WOOD Gareth Leonard David

Green Party 214   

 

Harnham West

 

 

 

Candidate
Description
Votes
 

CUNNINGHAM Paul Eugene

The Conservative Party

479   elected

DALTON Brian Edward

Liberal Democrats

815  elected 

ELCOCK Sherwood

Green Party 217   

GOLDSMITH Mary Elizabeth

Independent 424   

MATTHEWS Peter Jolyon Ellis

Green Party 330   

PRINSLOO Sarah

Green Party 322   

RIDDLE Annie

Independent 677  elected 

SKELTON Colin

Labour Party 187   

STROUD Vern

The Conservative Party

343   

 

Milford 

 

 

 

Candidate
Description
Votes
 

BAYLISS Alan Halliday

Liberal Democrats

 549  elected

HALL Dominique Claire

Liberal Democrats

351   

KING Jo

The Conservative Party

538   elected

MCGRATH Charles Samuel

The Conservative Party

637   elected 

MORTIMER Ewan James

The Conservative Party

444   

PAGE William Hugh

Green Party 259   

POPE Michael Robert

Green Party 371   

ROBERTSON James Campbell

Liberal Democrats

398   

TAYLOR Sara Jayne

Green Party 335   

VINCENT Clive Robert

Labour Party 387   

 

St. Edmunds

 

 

 

Candidate
Description
Votes
 

DOYLE James Lee

Green Party  236  

FOSTER Amanda Mary

The Conservative Party

417   

HOQUE Atiqul

The Conservative Party

559   elected

NORTH Andrew

Liberal Democrats

 511  

PAGE Rick

Green Party 404   

RILEY Peter Robin

Independent 154   

SAMPLE Paul William Leslie

Liberal Democrats

1111   elected

SHEEHAN Finbarr

Labour Party  314  

STANWAY Chris

Liberal Democrats

577   elected

WOOD Theresa

The Conservative Party

 362  

WRIGHT Sue

Green Party 372   

 

St. Francis & Stratford

     
Candidate
Description
Votes
 

BOLTON Richard

Green Party  392  

CHAMPION Sarah Edith

Independent 302   

EDGE Peter Derek

Liberal Democrats

247   

ELLIS Julian James Sargood

Liberal Democrats

499   

FLYNN Christine Barbara

Liberal Democrats

258   

GILL Rosemary Katherine

Green Party 368   

GILLARD Richard Kenneth

Independent 240   

HIBBERT Cliona

The Conservative Party

680   elected

LANYON Caroline Elizabeth

Green Party 336   

MEWSE Mark Antony

The Conservative Party 630 elected

WELLS John Arthur

Labour 625 elected

 

St. Pauls

 

 

 

Candidate
Description
Votes
 

CHARLESTON Samuel Adam George

Liberal Democrats

 409  elected

CHARLESTON Victoria Susan

Liberal Democrats

443  elected 

CLEGG Paul Michael

Labour Party 333   

FARQUHAR John William

The Conservative Party

341   

FEAR Steven Robert

Labour Party 324   

FOSTER Sam

Liberal Democrats

251   

GOEHL Benji

Green Party 204   

JARVIS Jane Louisa

Green Party 196   

MOODY Clare

Labour Party 324   

THOMAS Cathy

Green Party 287   

WEBB Mary Elsie

The Conservative Party

431  elected