4 May 2017 - Parish Council Elections - Salisbury

Local Parish Council elections will take place on Thursday 4 May 2017:

Salisbury City Council has 23 vacant seats across 8 wards. To find your polling station please click here: http://elections.wiltshire.gov.uk/Finder/Station

For information on all elections in Wiltshire please click here: http://www.wiltshire.gov.uk/elections

For unitary elections please click here: http://elections.wiltshire.gov.uk/Home/Election/82

To view a list of candidates and their results please see below: 

  Name of Candidate Political Party Votes

St Edmund

&

Milford

3 Seats

Amanda Foster Conservative  545 - Elected
Rebecca Foster Liberal Democrat  483
Atiqul Hoque Conservative   682 - Elected
Michael Pope Green   433
Glenn Price Liberal Democrat   456
James Robertson Liberal Democrat  445
Liz Sirman Conservative  521 - Elected
Clive Vincent Labour  346
Sue Wright Green   392
 

St Martin’s

 &

Cathedral

3 Seats

Jo Broom Conservative  794 - Elected
Greggor Condliffe Liberal Democrat  376
Andrew Davis Liberal Democrat   241
Teresa Fallon Green  284
Sven Hocking Conservative   862 - Elected
Laura Mason Conservative  730
Patricia Podger Labour  617
Robert Steel Liberal Democrat   225
Ian Tomes Labour   833 - Elected
Tim Treslove Labour   480
 

St Paul’s

3 Seats

Paul Clegg Labour  385
Matthew Dean Conservative  652 - Elected
John Farquhar Conservative   542 - Elected
Sam Foster Liberal Democrat   263
Anita Goddard Labour   326
Alexander Hopson Liberal Democrat   218
John Layzell Green   330
John Lindley Conservative   488 - Elected
Andrew Roberts Independent   326
Paul Sample Liberal Democrat   366
 

Fisherton

 &

Bemerton

Village

3 Seats

Gavin Cliffe Liberal Democrat  275
Alastair Jennings Liberal Democrat  312
Frogg Moody Conservative   407 - Elected
Jeremy Nettle Conservative   455 - Elected
Brig Oubridge Green   170
Alex Raws Green   243
Debs Sage Labour   347
Paddy Singh UKIP   101
Ruby Vitorino Conservative   312
John Walsh Labour   582 - Elected
Margaret Willmot Independent   384
 

Harnham

3 Seats

Grahame Alexander Liberal Democrat  641
Stephen Berry Conservative  803 - Elected
Brian Dalton Liberal Democrat   983 - Elected
Merrin Holroyd Labour   213
Simon Jackson Conservative   874 - Elected
Naomi King UKIP   121
Peter Matthews Green   309
John McGarry Conservative   713
Catherine O’Sullivan Liberal Democrat   593
 

St Francis

&

Stratford

3 Seats

Allan Bayliss Liberal Democratic   683
Richard Bolton Green  622
Kevin Daley Conservative  832 - Elected
Mark McClelland Conservative   851 - Elected
Charles Rogers Conservative   825 - Elected
Georgina Sullivan Liberal Democratic   812
Steven Wadsworth Labour   323
 

Bemerton

3 Seats

Gavin Barrett Conservative  473
Caroline Corbin Labour  651 - Elected
Tom Corbin Labour   650 - Elected
Mike Osment Labour   547 - Elected
Dean Palethorpe UKIP   215
Julia Richardson Green   260
 

St.Marks & Bishopdown

2 Seats

John Baber Conservtive  358 - Elected
Derek Brown Conservative  366 - Elected
Tom Mettyear Labour   177
Linda Oubridge Green   250